Service95 Logo
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger
Issue #085 Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger

All products featured are independently chosen by the Service95 team. When you purchase something through our shopping links, we may earn an affiliate commission.

Images of Chrystelle Eriksberger; Riche; Lidingo island, Södermalm neighbourhood and Ellery Beach House Chrystelle Eriksberger © Jacob Eriksberger; Riche; Lidingo, Alamy; Södermalm © Catalina Johnson; Ellery Beach House; Mäster Anders

Vendlindja ime: Stokholmi i Chrystelle Eriksberger

Si do ta matje ‘lumturinë’ e një qyteti? “Këtu është liria; është një vend i hapur për njerëzit që duan të eksplorojnë stilet e personalitetin e tyre dhe që duan të zbulojnë identitetin e tyre”, thotë Chrystelle Eriksberger nga Stokholmi, qyteti në të cilin ajo ka jetuar gjithë jetën e saj dhe që herë pas here renditet ndër qytetet më të lumtura për të jetuar. Siç shpjegon krijuesja dhe themeluesja e agjencisë përfshirëse të modelimit Meltdown Management, “Suedezët kanë një kureshtje të madhe për çdo gjë moderne dhe të re; ata përshtaten shumë lehtë. Ke nxitjen e duhur për të kapërcyer kufijtë, qofshin ato të modës, orientimit seksual, çdo gjë. Stokholmi mund të duket i vogël, por ne kemi çdo gjë që na duhet. Është një ndjesi e veçantë të jetosh në një qytet ‘të vogël-e të madh’ i cili ka një qasje unike ndaj natyrës”.

Portrait of Chrystelle Eriksberger
Chrystelle Eriksberger © Jacob Eriksberger

Atribute të tilla janë të shndritshme për një qytet ku drita e diellit është e pakët për pjesën më të madhe të vitit. “Për nëntë muaj është errësirë dhe bën ftohtë”, shprehet Eriksberger, e cila u rrit me prindërit dhe katër vëllezërit e motrat në Lidingö, një ishull në arkipelagun e brendshëm të Stokholmit, e që tani jeton me bashkëshortin e saj dhe dy fëmijët në periferinë veriore të qytetit, në Sollentuna. “Por më pas kemi diell që herët në mëngjes dhe deri natën vonë për tre muaj dhe çdo gjë ringjallet. Si njerëz, ne e reflektojmë atë tërheqje midis të ngrohtit dhe të ftohtit në identitetin tonë: ana e ngrohtë është shumë e hapur, por më pëlqejnë ditët e ftohta sepse ato na bëjnë më të vëmendshëm dhe të uritur për të mësuar gjëra të reja. Dimrat e gjatë të nxisin të jesh sa më krijues. S’mund të presësh diellin që të dalë; duhet të jesh novator”.

Eriksberger, e cila hyri në industrinë e modës si modele, ia atribuon ndikimin në karrierën e saj qytetit.“Gjithmonë kam qenë e tërhequr nga moda falë prindërve të mi. Ata janë me origjinë nga Kongo, e cila ka një kulturë shumë të zhvilluar ‘të të veshurit’. Këtë gjë e ka nxitur edhe Stokholmi; një vend që vishet shumë mirë. Dyqanet si COS, Arket dhe H&M reflektojnë stilin minimalist dhe Java e Modës në Stokholm ka çuar në zhvillimin e më shumë stileve dhe ka tërhequr influencues nga e gjithë bota”.

“Ai të jep ndjesinë e një qyteti global edhe pse jemi shumë lart në veri”, shton Eriksberger. “Kjo na modelon në një mënyrë ndryshe. Ka shumë bukuri në të qenit një vend i ndryshëm”. Ishte pikërisht kjo që e bëri Chrystelle të gjente një hapësirë në treg. “Në vitin 2017, vura re gjithnjë e më shumë influencues dhe modele nga kultura dhe prejardhje të ndryshme këtu dhe mendova se duhet të kishte një qendër ku klientët mund të ishin në komunikim me këto talente të mahnitshme. Më pas, në vitin 2020 kur ndodhën gjithë trazirat me George Floyd dhe Black Lives Matter, ndjeva se duhet të bëja diçka tani”. Rezultati ishte FYE Management: një agjenci modelimi me 150 modele të ndryshme nga Suedia, e cila e mori zhvillimin më të madh gjatë pandemisë kur vendi mbeti relativisht i hapur për sa i përket kufizimeve. “Agjencia u kthye në një sukses të madh, por u bë shumë e madhe për mua. E humba kontaktin personal me klientët kështu që u largova për të nisur një më të vogël [Meltdown Management]. Të jep një ndjesi më intime; më shumë unë”.

Pas së gjithash, Eriksberger ia kushton formësimin e saj qytetit të Stokholmit. “Çdokush është i mirëpritur për të qenë ai që është [këtu]”, shprehet ajo. “E keni parasysh atë ndjenjën që nuk mund të humbasësh kurrë, sepse jeton në një qytet që e njeh përmendësh? Kur udhëtojmë, ne ndjekim ndjesinë e diçkaje të re dhe emocionuese, por mua më pëlqen liria dhe siguria që më jep qyteti”.

5 gjërat e preferuara për të bërë në Stokholm sipas Chrystelle Eriksberger...

  1. Mäster Anders – Hapur në 1692, ai është një ndër restorantet më të vjetër të Suedisë dhe ka pamjen klasike të një restoranti të thjeshtë me pllaka dhe karriget Thonet. E rezervoj gjithmonë një tavolinë për ditëlindje.
  2. Lilla Baren at Riche – Është bari im i preferuar, ku kam shkuar që kur kam mbushur 18 vjeç. Ka një atmosferë gjallëruese dhe lozonjare.
  3. Ellery Beach House – Më pëlqen një llixhë e mirë dhe kjo është e preferuara ime: një hotel, llixhë dhe (e para e Stokholmit) një klub plazhi sapo del nga qyteti në ishullin ku jam rritur. Është shumë i dashur për mua.
  4. Shëtitjet me varkë nëpër ishuj – Nëse vjen në Stokholm, duhet të shëtisësh patjetër nëpër ishujt e arkipelagut, veçanërisht në verë kur çdo gjë lulëzon. Ishujt e mi të preferuar për t’u vizituar janë Möja, Utö dhe Vaxholm.
  5. Vëzhgimi i njerëzve në këndet trendi të Södermalm – veçanërisht Smålandsgatan. Gjatë stinës së verës, rruga mbyllet për makinat, mbi të varen lule të mëdha dhe çdo gjë gjallërohet me baret dhe restorantet që hapen edhe në rrugë

Read More

SUBSCRIBE TO SERVICE95 NEWSLETTERS

Subscribe