Service95 Logo
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody
Issue #062 Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody

All products featured are independently chosen by the Service95 team. When you purchase something through our shopping links, we may earn an affiliate commission.

What to do in Goa, India. Beach destinations, shops and restaurants

Vendlindja ime: Goa e Anjali Mody

Dizajnuesja e lindur në Mumbai, Anjali Mody, kuptoi se donte të zhvendosej në Goa gjatë një udhëtimi në Bali. Themeluesja dhe drejtoresha krijuese e JOSMO (një kompani multidisiplinare dizajnimi dhe prodhimi) ishte në një udhëtim pune në Indonezi dhe vendosi të qëndronte edhe disa ditë me të dashurin e saj në atë kohë, i cili tani është bashkëshorti i saj, Akshay Tandon. Të frymëzuar nga hapësirat e gjelbra paqësore që rrethonin vilën e tyre me qira në Ubud, çiftit i lindi dëshira për të jetuar në një vend të ngjashëm në Indi. Kjo ishte shtatë vjet më parë. 

My Hometown Goa: portrait of Anjali Mody and images of Josmo Studio designs
Anjali Mody; Josmo Studio

Brenda një viti, ata u zhvendosën me kohë të plotë në shtetin me diell të Goas, i cili ofronte skenën e përsosur për një ndryshim jete të përqendruar në afërsinë totale me natyrën. Ky vendim u mor në një kohë kur Mody po mendonte për ndryshime edhe në frontin profesional. Marka e saj, e cila këtë vit feston 13 vjetorin, tashmë ishte duke u siguruar figurave më me ndikim të vendit pjesë të çuditshme me porosi – mendoni llambadarët e bërë nga orët e xhepit dhe stolat e barit të bëra nga penza të kitarës. Ndërsa kjo punë nxiti oreksin e saj për dizajn, Mody ndjeu nevojën për ta bërë markën e saj më të aksesueshme. 

Dizajnuesja pranon se ishte (dhe ende është) mjaft e pazakontë të kesh një biznes si të sajin në Goa. “Por kur je i bindur se si dëshiron të jetosh, nuk mund t’i bazosh ato vendime rreth punës, përndryshe jeta do të shkojë dëm”, thotë ajo. Tani Mody ka ndërmarrjen e saj private këtu, vetëm 15 minuta nga shtëpia e saj. “Ndërsa zyra ime është vetëm 10 minuta larg. Është vërtet një luks i paçmuar”, shton ajo.

Shtëpia e Mody në fshatin Nerul shikon nga fushat e orizit dhe ndodhet shumë afër shtëpisë së pushimeve të familjes së saj, ku ajo shkonte shpesh si fëmijë. “Paqja dhe qetësia janë të pashoqe. Këtu ndihem më e kënaqur dhe e qetë. Duke qenë e rrethuar nga gjithë ky gjelbërim kjo më ka ndryshuar edhe kiminë e trurit. Goa është si terapi. Këtu ti gjithashtu mund të menaxhosh më mirë ditët e tua. Bëhesh pronar i plotë i kohës tënde”, reflekton ajo.

Goa ofron mundësinë që të shkëputesh dhe të shijosh jetën me një ritëm të qetë, gjë që ka tërhequr një mori krijuesish pas pandemisë, por në fund të fundit është një vend ku, sipas fjalëve të Mody: “Mund të bëni një jetë aq dinamike ose të relaksuar sipas dëshirës”. 

6 rekomandimet më të mira të Anjali Mody për Goan

  1. Preferoj plazhet më pak të njohura të Goas së Jugut si Agonda dhe Palolem. Nuk ka gjëra luksoze këtu – jeni vetëm ju dhe uji. 
  2. Të dielat kalohen në hotelin butik të plazhit Vaayu Kula në Mandrem me familjen dhe miqtë. Vendndodhja, atmosfera dhe menyja janë të pakrahasueshme: Më pëlqen pija Basil beauty. Ne kthehemi në shtëpi vetëm pasi kemi parë perëndimin e diellit. 
  3. Në Goa ka shumë dyqane autentike të dizajnit dhe modës. Dhe, sigurisht, është edhe JOSMO! Më pëlqejnë gjithashtu Flame, The Good Life, Ranji Goa dhe SavioJon për paraqitjen e tyre. Dashuria që themeluesit transmetojnë në krijimet e tyre është shumë e dukshme.  
  4. Fshatrat Bhatti, Vinayak dhe Copperleaf janë vendet që duhen vizituar për të shijuar thali autentike të Goas që zakonisht përfshin peshk të skuqur, kerri, oriz, perime, sallatë kokosi dhe turshi. 
  5. Feni është një liker tipik i Goas i bërë nga arra shqeme. Për ta shijuar, shkoni te Joseph’s në Panjim, një vend i vogël që ofron një atmosferë unike. 
  6. Elsewhere është një pronë e bukur private buzë plazhit në një zonë që daton që nga viti 1886 ku mund të qëndroni në tenda buzë ujit ose në bungalot e veçanta. Vendndodhjen e saktë do ta mësoni vetëm pas rezervimit.


Praachi Raniwala është gazetare që jeton në Mumbai, artikujt e të cilës janë botuar në “Financial Times”, “The New York Times”, “Condé Nast Traveller” dhe “Vogue India”.  

Read More

Subscribe