Service95 Logo
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023
Issue #076 Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023

All products featured are independently chosen by the Service95 team. When you purchase something through our shopping links, we may earn an affiliate commission.

Women's World Cup Guide: a fashion model in a soccer net © Marta Bevacqua / Trunk Archive

Udhëzuesi juaj për Kupën e Botës për Femra FIFA 2023

Kupa e Botës për Femra FIFA 2023, turneu më i rëndësishëm i futbollit femëror, nis sot dhe do të zhvillohet në Australi dhe Zelandën e Re. Edhe nëse nuk jeni të pasionuar pas futbollit, ky turne është padyshim, sipas fjalëve të një prej yjeve më të mëdhenj të sportit, futbollistes amerikane Megan Rapinoe, një “moment i rëndësishëm kulturor” që ia vlen të ndiqet për ta shijuar siç duhet. Udhëzuesi ynë, i hartuar me ndihmën e krijueses së përmbajtjes së futbollit Nancy Baker dhe gazetares e shkrimtares sportive të “The Guardian”, Suzy Wrack, është i përkryer si një pikënisje për të nxitur kulturën unike të futbollit të femrave dhe për t’u argëtuar sa më shumë nga ky event veror.

Lojtaret që duhet të ndiqni

 1. Alexia Putellas, Spanjë – Pasi humbi Kampionatin Evropian të Futbollit për Femra UEFA 2022 për shkak të lëndimit, mesfushorja dhe fituesja e Topit të Artë 2021 dhe 2022, me flokët rozë, do të provojë me siguri pse është më e mira në botë.
 2. Bethany England, Angli – Sulmuesja entuziaste u rikthye te Luaneshat pasi iu bashkua skuadrës londineze Tottenham Hotspur këtë vit, ku shënoi 12 gola në 12 ndeshje.
 3. Khadija ‘Bunny’ Shaw, Xhamajkë – Kjo sulmuese e shquar dhe golashënuesja më e mirë e të gjitha kohërave e Xhamajkës, është kapitene e Reggae Girlz në Kupën e tyre të dytë të Botës, e cila do të shfaqet me një uniformë super shik të krijuar nga Grace Wales-Bonner në bashkëpunim me Adidas.
 4. Melanie Leupolz, Gjermani dhe Crystal Dunn, SHBA – Duke sjellë foshnjat e tyre me vete në turne, këto sportiste po përcjellin një mesazh të rëndësishëm: se me mbështetjen e duhur, mund të jesh nënë dhe sportiste elitare.
 5. Sam Kerr, Australi – Arritjet e Kerr janë të panumërta, por mjafton të themi se ajo është ndoshta golashënuesja më argëtuese... dhe ka një mënyrë festimi me salto prapa.

Llogaritë që duhet të ndiqni në rrjetet sociale

 1. SEASON Zine – Kjo platformë novatore e futbollit dhe e modës ofron një alternativë ndaj kulturës së futbollit të dominuar nga të moshuar të bardhë me pozitë, me një filozofi që përkrah komunitetet e margjinalizuara dhe iniciativat më progresive.
 2. Togethxr – Futbollistja amerikane Alex Morgan bashkëthemeloi këtë markë dhe platformë të guximshme narrative multimediale me basketbollisten Sue Bird, snoubordisten Chloe Kim dhe notaren Simone Manuel. Qëllimi i tyre? Rritja e mbulimit mediatik të sporteve për ferma dhe krijimi i një komuniteti më të madh tifozësh.
 3. Indivisa – Ky komunitet global është vendi ideal për informacion argëtues dhe social rreth futbollit të femrave. Për Kupën e Botës janë parashikuar një mori përmbajtjesh, përfshirë atë të ekspertes së futbollit për femra, Nancy Baker.
 4. Local FC – Në vitin 2011, Chad Gibson, një ish-futbollist profesionist, filloi të dokumentonte kulturën e futbollit australian në këtë revistë. Intervistat e tij magjepsëse, artikujt origjinalë dhe fotografitë mahnitëse të ndeshjeve ju bëjnë të ndiheni menjëherë sikur të ishit në stadium.
 5. Mary Earps – Portierja dhe zëvendëskapitenia e Anglisë është edhe mbretëresha e padiskutueshme e TikTok. Videot argëtuese dhe sfidat gazmore me shoqet e saj të skuadrës pasqyrojnë sensin e humorit të kësaj atleteje dhe kanë marrë 9.3 milionë pëlqime.

Librat që duhet të lexoni, podkastet që duhet të shkarkoni dhe filmi që duhet të shikoni

 1. A Woman’s Game: The Rise, Fall, And Rise Again Of Women’s Football, nga Suzanne Wrack: Një kredhje e plotë në historinë magjepsëse të futbollit për femra, nga shekulli i 19-të deri në ditët e sotme. Këtë vit fitoi Sports Book Award të Sunday Times.
 2. Lioness: My Journey To Glory by Beth Mead – Në këtë autobiografi frymëzuese, futbollistja angleze e vlerësuar me çmime, Mead flet për sukseset dhe sfidat me të cilat është përballur gjatë karrierës së saj të jashtëzakonshme futbollistike.
 3. Upfront – Drejtuar nga Rachel O’Sullivan, bashkëthemeluese e Girls On The Ball dhe Chloe Morgan, ish-futbolliste dhe redaktore aktuale e The Athletic, ky podkast i njohur i futbollit për femra shtjellon historitë më tërheqëse dhe intervistat ekskluzive me atletet.
 4. Shea Butter FC – Në këtë podkast javor Skye dhe Sylvs, dy gra me ngjyrë nga Shtetet e Bashkuara, flasin me pasion për futbollin për femrat, duke shqyrtuar tema të tilla se si kultura e njerëzve me ngjyrë ka ndikuar në veshjet e futbollit. Ato madje ngritën fonde për të marrë pjesë vetë në Kupën e Botës
 5. Marinette (2023) – Kjo biografi ndriçuese tregon historinë e Marinette Pichon, një aktiviste LGBTQIA+ e cila ishte femra e parë franceze që luajti futboll profesionist në Shtetet e Bashkuara.


Felicia Pennant është shkrimtare, redaktore, sipërmarrëse dhe themeluese e SEASON Zine

Read More

SUBSCRIBE TO SERVICE95 NEWSLETTERS

Subscribe