Service95 Logo
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës
Issue #085 Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës

All products featured are independently chosen by the Service95 team. When you purchase something through our shopping links, we may earn an affiliate commission.

Versace, Chanel and Celine catwalk imagery Versace AW23; Chanel Cruise 23/24; Celine AW23

Si po shndërrohet Los Anxhelos në një ndër kryeqytetet e mëdha të modës

Los Anxhelosështë i njohur kryesisht për showbizin, por vitet e fundit është dëshmuar një rritje e interesit në industrinë e modës në qytetin më të madh të Bregut Perëndimor. Nga zhvillimi i markave lokale e deri te shtëpitë luksoze evropiane të cilat gjithnjë e më shumë po e zgjedhin për shfaqjet e tyre të pasarelave, LA po shndërrohet në një vend të spikatur në hartën e modës.

Gjatë vitit të kaluar, Versace, Chanel dhe Celine kanë qenë ndër emrat e mëdhenj që kanë mbajtur shfaqje të modës në këtë qytet. Chanel përshkruan koleksionin e vet Cruise 2024, të prezantuar në vendndodhjen tipike të Hollivudit në Studiot Paramount, si ‘krah për krah me fantazinë e udhëtimeve të largëta dhe një joshje pa u munduar’ të LA. Gjithashtu, estetika e dëlirë kaliforniane rezultoi tërheqëse për gjigantin e modës italiane Versace, i cili shfaqi koleksionin e tij AW23 jo në vendin e zakonshëm në Milano, por në sfondin e kodrave të Hollivudit. Këto shfaqje të paplanifikuara e të qeta në LA janë një antidot për Javën e Modës tradicionale e të ethshme të Nju Jorkut, Londrës, Milanos dhe Parisit.

Celine A/W 23 catwalk imagery at The Wiltern in Los Angeles
Celine AW23, Hedi Slimane

Gjithashtu, duket se Los Anxhelos po shkund klishetë komerciale për të cilat ishte i njohur dikur. Drejtorja e kastit Çiçek Michelle Yusuf, e cila ka punuar me marka përfshirë Moschino dhe JW Anderson, shprehet: “Skena e modës në LA ka përjetuar një rritje domethënëse. Nuk bëhet fjalë vetëm për markat tregtare; edhe ato luksoze po lënë gjurmën e tyre në qytet”.

Ka një numër gjithnjë e në rritje të markave të reja, të pavarura në LA të cilat po shndërrohen shumë shpejt në të preferuarat e industrisë (dhe internetit): vajzat e It shkojnë te Miaou; slogani i zgjuar i kompanisë së bluzave OGBFF; marka e pavarur luksoze Fear of God (e cila mbajti shfaqjen debutuese në LA muajin e kaluar); Studio e vogël multiprofesionale Poche në Little Tokyo në LA; veshjet skejtboardi të markës Stussy dhe marka tjetër e thjeshtë popullore “Heaven” e Marc Jacobs, që ishte marka e tij e parë dhe e vetmja për një kohë të gjatë, që ndodhet në Fairfax Avenue (e quajtur “Rodeo Drive” e rrobave të zakonshme nga Los Angeles Times).

Tërheqja kryesore e qytetit? Është e njëjta që tërheq industrinë e modës dhe kushdo që zgjedh të zhvendoset për të jetuar në Bregun Perëndimor: stili i jetesës. “Pas pandemisë, gjithkush po kërkonte për rreze dielli dhe hapësirë dhe LA të ofron shumë nga secila’, thotë Kate Bowman, themeluesja e markës së pavarur në LA “Kitten by Kate”. Duke vepruar në qytet, markat e reja gjejnë lirinë për t’u kujdesur për interesat e gjeneratës Z; ka hapësirë për shumë krijimtari, qëndrueshmëri, përfaqësim, intimitet dhe qasje.

Bowman shpjegon pse është e rëndësishme vendosja në qytetin e Los Anxhelos: “Në LA kam një ekip të pabesueshëm krijuesish të motiveve dhe rrobaqepësish. S’mund ta imagjinoj kompaninë Kitten pa ata. Të gjithë stokun e materialeve të mëndafshit dhe pambukut i marr në dyqanin e preferuar të pëlhurave në LA. Kjo gjë është në përputhje me misionin tonë për qëndrueshmërinë dhe më frymëzon vazhdimisht. Tani por rritemi në aspektin e organizimit, duke zhvilluar seanca fotografike në studiot tona në LA, Nju Jork, Londër dhe Paris. Jam shumë e emocionuar për të ardhmen”. Yusuf shton se LA “ofron një qendër takimi të influencës së skenave të filmit, artit, muzikës, modës dhe njerëzve të famshëm. Është shumë joshëse për shikuesit të shohin një përzierje të tillë talentesh”.

Zhvillimi i madh i talenteve inovative në LA vjen kryesisht prej mediave sociale dhe kulturës së influencuesve, që kanë një vlerë domethënëse në këtë qytet, ku për shkak të infrastrukturës, kultura e “rrugës” nuk është shumë e favorizuar në kuptimin e drejtpërdrejtë. Media sociale ka qenë një pjesë integrale e zhvillimit dhe rritjes së markave të reja. Modelimi i veshjeve nga influencues të tillë si modelja Devon Lee Carlson ose aktorja dhe modelja Barbie Ferreira do të korrin më shumë sukses, sesa të paguash për albume mode ose vitrina dyqanesh.

Yusuf sugjeron se ky ndryshim në fokus po ndihmon në demokratizimin dhe diversifikimin e industrisë: “Influencuesit janë njerëzit që ne kërkojmë për të shitur mallrat tona. Pikërisht aty janë njerëzit e lezetshëm; jo thjesht gratë e pasura të Francës dhe Londrës”, shprehet ajo. “Kjo po sjell një ndryshim të madh kulturor në mënyrën se si po e ballafaqojmë industrinë me imazhet, duke përfshirë dhe promovuar zëra të rinj. Është diçka e re dhe emocionuese”.

5 marka të tjera të reja në LA që duhet t’i njihni

  1. Kitten By Kate – Stilistja Kate ka zgjeruar kohët e fundit krijimtarinë e saj në dizenjot femërore duke përfshirë edhe të brendshmet.
  2. Oori Ott – Që në gjuhën koreane do të thotë ‘rrobat tona’, ofron rroba cilësore e të rehatshme shtëpie në sasi të vogla duke përdorur pëlhura nga fabrikat lokale.
  3. Pretties – Një markë e domosdoshme për nostalgjikët e viteve ‘90 me bluzat ‘baby’ dhe të brendshmet e pambukut.
  4. Brooke Callahan – Stilistja e nisi duke krijuar bizhuteri artizanale dhe tani ka arritur sukses edhe në tregun e veshjeve të prodhuara në LA.
  5. Tootsie Jewellery – Modelet Paloma Elsesser dhe Jordan Daniels janë parë me bizhuteri të këndshme, artizanale e plot kuptim të kësaj marke.


Georgia Moot është modele dhe shkrimtare që jeton mes Londrës dhe Nju Jorkut. Ajo ka shkruar për revista si “British Vogue”, “Refinery29”, “Browns Fashion” dhe “Dazed”

Read More

SUBSCRIBE TO SERVICE95 NEWSLETTERS

Subscribe