Service95 Logo
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  
Issue #007 Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  

All products featured are independently chosen by the Service95 team. When you purchase something through our shopping links, we may earn an affiliate commission.

The cover of In Bibi's Kitchen cookbook and portrait of TV chef and author Hawa Hassan cooking Liz Clayman

Receta e lehtë pranverore e Hawa Hassan  

Dëshmia e fuqishme personale e aktivistes, autores dhe kuzhinieres së shfaqjeve televizive Hawa Hassan është një rrëfenjë e treguar shpesh. E lindur në Mogadishu, Somali, ajo kaloi një vit në një kamp refugjatësh të OKB-së në Kenia dhe në moshën shtatëvjeçare, udhëtoi e vetme për në Seattle në SHBA. Megjithatë, frymëzimi që fshihet pas librit të saj më të shitur të gatimit In Bibi’s Kitchen nuk i ka rrënjët te trauma. Por ka të bëjë me gëzimet e kuzhinës së matriarkatit. Duke nderuar ‘bibis’ – pra, gjyshet – ajo përmban histori të lavdishme të familjes, dashurisë dhe recetave të gatuara në shtëpi që përfshijnë tetë vende afrikane: Eritrea, Somalia, Kenia, Tanzania, Mozambiku, Afrika e Jugut, Madagaskari dhe Komoret. Një triumf në një zhanër botues i kritikuar kryesisht për mungesën e perspektivave të ndryshme, nuk është çudi që Vogue e quajti atë “Libri më i rëndësishëm i gatimit të vitit 2020”. Këtu keni recetën e thjeshtë pranverore e Hassan, të krijuar ekskluzivisht për Service95 Sallatë me tranguj dhe mango | Për 4 persona Frutat tropikale janë të shkëlqyera kur dëshironi diçka të freskët dhe krokante, megjithatë speci djegës e bën këtë sallatë të mos jetë shumë e ëmbël. Ajo shkon me mish pule, derri ose ushqime deti ose thjesht si një vakt i shpejtë dhe i lehtë.  Përbërësit 2 limonë jeshilë të shtrydhur 1/2 qepë të vogla të kuqe, të prera hollë  1 spec djegës jalapeno ose frenso, i prirë hollë  kripë kosher  2 mango të pjekura, të qëruara dhe të prera hollë  3 tranguj persian, të prera hollë në formë këndore  2 avokado të pjekur, në formë kubi  1/4 e gotës me vaj ulliri ekstra të virgjër  1/2 e gotës me gjethe të freskëta cilantro  Metoda  Në një enë të madhe, hidhni lëngun e limonit, qepën e kuqe dhe djegësin. Shtoni kripë dhe marinojeni për rreth 5 minuta Shtoni mango, tranguj dhe avokado dhe hidhni vaj ulliri. Përziejeni mirë. Hidhni cilantro. Shërbejeni menjëherë.  Hawa Hassan është kuzhiniere në shfaqje televizive, aktiviste, autore dhe themeluese e linjës së erëzave “BasBaas Sauce”. Ajo ka lindur në Somali, por jeton në Siatëll, SHBA. 

Read More

SUBSCRIBE TO SERVICE95 NEWSLETTERS

Subscribe