Service95 Logo
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe
Issue #070 Mënyra se si punoj... Sahara Longe

All products featured are independently chosen by the Service95 team. When you purchase something through our shopping links, we may earn an affiliate commission.

Portrait of artist Sahara Longe in her Brixton studio Sahara Longe © Edwina Kargbo

Mënyra se si punoj... Sahara Longe

serinë tonë të re, ne vështrojmë sendet, vendet dhe njerëzit që frymëzojnë jetën profesionale të një krijuesi. Funmi Fetto e Service95 takon artisten që jeton në Londër Sahara Longe

Sahara Longe është një artiste figurative britanike me origjinë nga Sierra Leone e njohur për pikturat e saj në vaj shpesh në shkallë të gjerë, me ngjyra të ndezura. Në vitin 2021 ajo u zgjodh për programin Palazzo Monti Residency në Brescia, Itali, dhe veprat e saj të vlerësuara janë shfaqur në ekspozita të shumta, duke përfshirë Art Basel Miami dhe Art Lagos. Ekspozita e saj personale New Shapes at Timothy Taylor London tani është e hapur. Ajo tregon për Service95 se si punon së bashku me qenin e saj “jomiqësor”, për dashurinë që ka për koleksionin e objekteve të çuditshme dhe se si i fsheh të afërmit nëpër pikturat e saj...

Image of stalls at Brixton Market, London
Brixton Market, London/Alamy

Për ritualin e saj të përditshëm... Bëj një shëtitje me qenin tim në park dhe mbërrij në studion time në Brixton në orën 10:00, pastaj pikturoj deri në orën 19:00. Drekën e konsumoj në Brixton Market, ku ka shumë kioska për të ngrënë diçka. Shkoj tek ajo etiopiane... ushqimi është shumë i shijshëm. Pas drekës kthehem në studio dhe vazhdoj të pikturoj. Është goxha e mërzitshme, por më pëlqen. Jemi vetëm unë dhe qeni im – parajsë!

The Miseducation Of Lauren Hill; Les Misérables soundtrack
The Miseducation Of Lauren Hill; Les Misérables

Për listën e saj muzikore në studio... Dy orët e para punoj në heshtje, vetëm pasi të kem mbaruar pjesën më të vështirë mund të dëgjoj muzikë. Më pëlqen të këndoj kolonën zanore Les Misérables sepse është shumë dramatike, përndryshe dëgjoj The Miseducation Of Lauryn Hill. Në mbrëmje e ngre volumin në maksimum, sepse njerëzit në studion pranë simes janë larguar.

Edwina (2020), Sahara Longe. Ed Cross Fine Art

Për njerëzit në pikturat e saj... Unë jam e magjepsur nga skenat e rrugës, kështu që hedh shumë të panjohur në pikturat e mia. Ndonjëherë shoh një fytyrë dhe imagjinoj se si është jeta e atij personi. Më pëlqen gjithashtu të portretizoj njerëz që njoh, si parukierja ime nigeriane (ajo ka një fytyrë të mrekullueshme) ose ndonjëherë hedh motrën time Edwina në pikturë. Unë kam një teze që nuk më pëlqen shumë, kështu që e përfshij atë si një personazh të keq. Është shumë argëtuese.

Artist Sahara Longe painting Police Man (2023)
Police Man (2023), Sahara Longe. Timothy Taylor, London/New York

Për uniformën e saj të punës... Çdo gjë që spërkatet rastësisht me bojë shndërrohet në uniformën time të punës. Unë shkatërroj gjithçka, kështu që sapo i bleva vetes këto kominoshe për £25. Ndërsa punoj duhet të ndihem rehat.

Image of the Ponte Vecchio in Florence at night
Ponte Vecchio, Florence/Alamy

Për udhëtimet... Së shpejti do të shkoj në Japoni sepse dua të mësoj më shumë rreth teknikave të gdhendjes së drurit. Dhe një nga vendet e mia të preferuara në botë është Firence, ku kam jetuar si studente e artit. Njerëzit janë kaq miqësorë; është si të jesh në një festë shumë të bukur, por të qetë.

Image of Sahara Longe's dog in her studio and a ceramic King Charles Spaniel

Për koleksionimin... Jam e fiksuar pas tregimeve të Agatha Christie, por adhuroj veçanërisht artikujt vintage, si këto pjata të viteve ‘60 që ju shkelin syrin. Unë kam një sërë uniformash të nxitëseve të tifozëve vintage që i bleva në Teksas, por në fakt ato nuk më bëjnë. Dhe pastaj më pëlqejnë kukullat dhe skulpturat nga Sierra Leone që më dhuroi nëna ime. Shprehjet në fytyrat e tyre më duken kaq të jashtëzakonshme. Nëse gjej një qen King Charles spaniel prej qeramike, më duhet ta blej medoemos. Nuk e di nga vjen ky fiksim, sepse nuk kam ndonjë King Charles spaniel! Qeni im është një kryqëzim midis Jack Russell, chihuahuas dhe pomeranianit, kombinimi më i keq i mundshëm. Ai nuk është aspak miqësor.

Ernst Kirchner painting
Otto Mueller (1915), Ernst Ludwig Kirchner

Për frymëzimin e saj artistik... Ernst Kirchner përdorte shumë ngjyra dhe maska afrikane. Më pëlqen se si ato paraqiten në veprat e tij. Një tjetër frymëzim i madh është Lynette Yiadom-Boakye: U mahnita nga ekspozita e saj në Tate Modern në Londër. Unë gjithashtu jam e fiksuar pas Michael Armitage. Shkova në ekspozitën e tij në Royal Academy of Arts në 2021 dhe u mahnita: përdorimi i tij i materialeve dhe ngjyrave është i jashtëzakonshëm dhe i ndërlikuar.

Për karrierën e saj alternative… Më pëlqen të pikturoj mobilie, por nuk jam shumë e zonja për t’i bërë ato. Ndoshta do të merresha me bujqësi. Jam rritur në një fermë në Suffolk dhe i dua vërtet kafshët, edhe pse nuk jam vegjetariane; jam ndoshta e dashura më e keqe e kafshëve në botë. 

Artist Sahara Longe painting Tender Kiss (2023)
Tender Kiss (2023), Sahara Longe. Timothy Taylor, London/New York

Për këshillën më të mirë që ka marrë… Asnjëherë mos shit diçka për të cilën nuk je krenar. Ka shumë gjëra që jam e kënaqur që nuk i kam shitur, por ka edhe disa punime të tjera të miat dhe lutem që ndërtesa ku ato janë të digjet.

Funmi Fetto është kryeredaktore globale e Service95 dhe një redaktore kontribuuese e “British Vogue”

Read More

SUBSCRIBE TO SERVICE95 NEWSLETTERS

Subscribe