Service95 Logo
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei
Issue #074 Mënyra se si punoj... Gergei Erdei

All products featured are independently chosen by the Service95 team. When you purchase something through our shopping links, we may earn an affiliate commission.

Portrait of homeware designer Gergei Erdei Gergei Erdei © Wanda Martin

Mënyra se si punoj... Gergei Erdei

serinë tonë të re, ne vështrojmë sendet, vendet dhe njerëzit që frymëzojnë jetën profesionale të një krijuesi. Marie Claire Chappet takon Gergei Erdei

Stilisti i modës dhe dizajnuesi i ambienteve të brendshme, Gergei Erdei, gërmon në të kaluarën për të nxjerrë në pah frymëzimin krijues, nga studio e regjistrimeve zanore MGM, te Studio54 dhe kostumet e filmave të periudhave historike. I lindur dhe i rritur në Hungari, artisti, që tashmë jeton në Londër, e filloi karrierën e tij te Gucci në Romë, nën drejtimin e ish-drejtorit krijues të markës italiane Alessandro Michele. Erdei themeloi markën e artikujve shtëpiakë me emrin e tij në vitin 2019 – një thesar i çmuar plot me veçori imagjinative. Ai vjen në Service95 për të folur mbi listën e tij muzikore, rëndësinë e kafesë së mëngjesit dhe se çfarë e nxit më tej shpirtin e tij krijues...

Portrait of homeware designer Gergei Erdei
© James Anastasi

Mbi mjedisin e tij të punës... Unë kam një studio, por punën time krijuese e bëj në shtëpinë time në Bloomsbury. Zakonisht ulem në tryezën time të madhe të ngrënies, e cila është e mbuluar me stilolapsa, letër dhe bojëra. I ruaj të gjitha në rafte në këto kuti të mëdha që duken prej mermeri, kështu që ndihem sikur po punoj në një bibliotekë të vjetër. Më pas i vendos të gjitha në kuti në mënyrë që hapësira të ndahet midis orareve të vaktit dhe punës.

Album artwork for The Cramps and La Femme
The Cramps; La Femme

Mbi listën e tij muzikore gjatë punës... Nuk mund të punoj dot në heshtje. Dëgjoj muzikë të vjetër klasike soul të viteve 1960 dhe 1970. Zakonisht është një përzierje vërtet eklektike: Ria Bartok, La Femme dhe The Cramps… Kjo më nxit të jem krijues.

Mbi ritualet e punës... Më pëlqen ta filloj ditën ngadalë! Për mua kjo do të thotë të relaksohem me një kafe në shtrat, pastaj ngrihem dhe ha një mëngjes të shëndetshëm si vezë, fruta, çfarëdo të jetë. Punën e filloj paradite vonë, madje rreth mesditës. Më pëlqen ta marr shtruar për të krijuar siç duhet dhe të mos nxitohem. Mëngjeset e mia të gjata janë një proces pothuajse meditimi për mua. Më pas mund të punoj deri vonë, prandaj kjo hapësirë e qetë në fillim të ditës është kaq e dobishme për mua.

Film still from The Policeman
The Policeman, Alamy

Mbi kërkimin e frymëzimit... Unë jam një person shumë vizual, kështu që imazhet më nxisin. Parapëlqej komeditë muzikale nga MGM, filmat e Fred Astaire në skenat e mëdha zanore dhe komeditë e Marilyn Monroe. Gjithmonë mendoj për buxhetin e shpenzuar për skenat dhe kostumet në atë kohë që janë të mahnitshme. Është e njëjta gjë me reklamat e asaj periudhe, të cilat i kërkoj në revistat e vjetra dhe në internet. Kohët e fundit pashë edhe filmin e Harry Styles My Policeman dhe u frymëzova shumë nga kostumet; ato me pala fine të viteve 1950!

Colourful striped Sandro shirt, Nasomatto Parfum
Sandro; Nasomatto Parfum

Mbi uniformën e punës... Unë punoj nga shtëpia dhe sigurohem që prapë të vishem siç duhet; xhinse dhe këmishë, diçka të tillë. Më bën të ndihem i kompletuar dhe gati për punë. Unë ende vesh shumë Gucci dhe jam gjithashtu një fans i madh i Sandro, që e përziej me pak vintage. Përdor parfumin Nasomatto. Ai ka një nuancë të shkëlqyeshme të uiskit, kështu që aroma që lëshon është si ajo e një kokteji të mrekullueshëm.

Image of Riad in Marrakech, Morocco
Marrakech, Alamy

Mbi udhëtimet... Budapesti do të mbetet gjithmonë një vend i veçantë për mua. Roma, ku kam punuar dikur, më frymëzon gjithmonë. Kohët e fundit kam vizituar shpesh Marrakeshin. Për mua është një vend i mrekullueshëm për të fikur dhe për të mos e përdorur telefonin. Në çdo cep ka vetëm gjëra të bukura: ngjyrat, rrugët, oborret, kopshtet. Është mahnitëse.

Model wearing Drôle de Monsieur x Gergei Erdei
Drôle de Monsieur X Gergei Erdei © Wanda Martin

Mbi stilistët e preferuar... Unë ndjek nga afër stilistë të tjerë që kanë krijuar markat e tyre, si i kanë krijuar dhe modeluar bizneset e tyre. Historia e Ralph Lauren është një nga të preferuarat e mia.

Film still
@pentuniawinegum

Mbi shleftimin në rrjetet sociale... Unë ndjek Alessandro Michele – ai poston gjithmonë vepra arti dhe arredime të brendshme mahnitëse. Dhe @petuniawinegum është e mbushur me foto filmash të viteve 1960 dhe 1970 me detajet më të pabesueshme.

Campaign imagery, Gergei Erdei homewares
Hollywood Grand Tour, Gergei Erdei © Ollie Tomlinson

Mbi këshillën më të mirë të karrierës... Më e mira që kam marrë ndonjëherë është: nuk të kushton asgjë të tregohesh i mirë me njerëzit. Kjo është shumë e rëndësishme. Mirësia ndaj të tjerëve nuk është thjesht diçka që duhet ushtruar; ajo do t’ju ndihmojë në karrierën tuaj, sepse njerëzit nuk e harrojnë këtë.

Mbi perspektivat e ardhshme... Nëse nuk do ta bëja këtë, do të isha ende duke bërë diçka krijuese. Mbase një fotograf? Nuk e di kurrë se ku do të jem apo çfarë do të bëj më pas – mërzitem shumë lehtë – por e di që nëse jeni para një procesi krijues, ai mund t’ju hapë kaq shumë dyer. Është një aftësi e mahnitshme që mund ta ushtroni sa në njërën punë në tjetrën.

Marie-Claire Chappet është gazetare e arteve dhe kulturës që jeton në Londër dhe redaktore kontribuese në “Harper’s Bazaar”

Read More

SUBSCRIBE TO SERVICE95 NEWSLETTERS

Subscribe