Service95 Logo
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks
Issue #084 Mënyra se si punoj... Arlo Parks

All products featured are independently chosen by the Service95 team. When you purchase something through our shopping links, we may earn an affiliate commission.

Arlo Parks performing Arlo Parks © Roberto Finizio

Mënyra se si punoj... Arlo Parks

serinë tonë të re, ne vështrojmë sendet, vendet dhe njerëzit që frymëzojnë jetën profesionale të një krijuesi. Service95 takon këngëtaren dhe kantautoren Arlo Parks

Muzikantja londineze Arlo Parks është vlerësuar me shumë çmime për muzikën: Ndër më të spikaturat: Artistja e re më e mirë në Brits për vitin 2021; Çmimi i vititi Mercury Prize Album për debutimin e saj me Collapsed In Sunbeams; dhe dy nominime Grammy. Këtë muaj ajo i drejtohet diçkaje të re, duke shndërruar në poezi talentin e saj për vargjet e këngëve me botimin e koleksionit të saj të parë: The Magic Border. Në këtë intervistë me Service95 ajo flet për frymëzimet e saj që sollën këtë libër të ri, çfarë përmban lista e saj e dëgjimit gjatë punës dhe udhëtimi i saj më i paharrueshëm.

Për ditën e saj të punës… Zakonisht zgjohem rreth orës 09:30, bëj ushtrime, pi një gotë të madhe me ujë dhe bëj një kafe të fortë me qumësht. Ndonjëherë shkoj në klasën intensive të HIIT për të shkundur trupin ndërsa herët e tjera thjesht vij vërdallë duke u hedhur një sy planeve të ditës. Fillimi i ditës është rrjete sociale, emaile dhe telefonata në tavolinën e kuzhinës. Dëgjoj një podkast në sfond, zakonisht On Being ose shfaqjen e mëngjesit të Pam në radion NTS – s’më pëlqen aspak heshtja. Më pas ngas makinën për në studio ku i përvishem punës rreth orës 1 pasdite.

Book cover: Magic Borders by Arlo Parks
Magic Borders by Arlo Parks

Për ritualet e punës… Jam gjithmonë në lëvizje, kështu që rrallëherë qëndroj në vendin e punës. Prirem të hedh në shënime idetë që më vijnë në avion – hapësira për mërzitje që më lejon udhëtimi është thelbësore për mua. Dhe shkruaj vargje në kopshtin tim ose pranë oqeanit; më nevojitet ajo ndjesia e të qenit në paqe dhe e vogël. Më pëlqen të jem e rrethuar nga librat e artit dhe të krijoj një zhguall kudo ku jam – ajo ndjesi e të qenit ngrohtë dhe në një hapësirë magjike.

Për atë që e frymëzoi të shkruante The Magic Border Imagjinoja personifikimin e idesë së shërimit – të lutesha që të vinte drejt teje, për të të dhënë lehtësim.

Për kolonën zanore të punës së saj… Gjithmonë dëgjoj muzikë kur punoj, madje kur bëj çdo gjë. Kur shkruaj vargje, dëgjoj çdo lloj muzike që më jep hapësirën për të menduar – Komachi nga Meitei, Debut nga Björk ose Calico nga Ryan Beatty. Në studio, zakonisht kam një ansambël këngësh nga të cilat zgjedh kolazhe të ndryshme. Kohët e fundit, ka qenë Can’t Hide Love – Live at the Jazz Cafe, London/1995 nga D’Angelo dhe The Hillbillies nga Baby Keem dhe Kendrick Lamar. Muzika më bën të lumtur, më krijon rehati, më bën të ndihem me këmbë në tokë dhe e frymëzuar – me muzikën ndihem gjithmonë pranë esencës time.       

Arlo Parks performing in Leeds, in 2022
Arlo Parks © Andy Von Pip

Për veshjen e saj formale… Çizme të zeza Eytys, pantallona të shkurtra tejet të gjëra Yohji Yamamoto, një bluzë të zezë të çlirët rroku – zakonisht Nine Inch Nails, Black Sabbath ose Radiohead – dhe një çantë udhëtimi Porter-Yoshida & Co. E zeza më bën të ndihem e fortë; është një mburojë por është edhe shprehëse – ndihem e rrënjosur kudo ku jam. Gjithashtu, vë edhe unazat e mia të safirit që më ka bërë miku im i mirë Bleue Brunham dhe varësen me lepurush që më ka dhuruar partneri. Ato i konsideroj si hajmalitë e mia.

Perfume and candles from Diptyque
Essence of J.G, Orphéon, Feu de Bois. Diptyque

Për parfumin që e identifikon… Jam një admiruese e madhe e Diptyque. Parfumi që më identifikon është Orphéon – është jasemin, kedër dhe kokrra dëllinje. Sa herë që jam në studio ndez qirinjtë e tyre, Feu de Bois, Esencën e J.G. ose Oud. Dhoma mbushet plot me aromat e lëkurës, zjarrit të druve dhe drurit të sandalit. Kurimi i aromës së një hapësirë e bën atë të ndihet e shenjtë – dua të duket sikur është një katedrale.

Imagery of the Akigawa Valley, Japan; Bear Lake,
Akigawa Valley, Japan, Alamy; Big Bear Lake, California,© John Amarillas

Për vendet që e frymëzojnë… Lugina e madhe Akigawa në dalje të Tokios, liqeni Big Bear në Kaliforninë e Jugut, fshatrat e Uellsit dhe rrugët e Barcelonës. Një udhëtim që do të më mbetet në mendje është eksplorimi i Japonisë dhe Koresë së Jugut me mikun tim Daniyel dhe partnerin tim. Ne shëtitëm përmes Tokios gjatë natës nën dritat fluoreshente, hëngrëm ramen në Ichran, notuam... Ishte një përvojë emocionuese dhe rigjeneruese me njerëzit e mi më të preferuar në botë.

Artwork by Yves Klein
La grande Anthropométrie Bleue (ANT 105) 1960, Yves Klein, Alamy

Për krijuesit që admiron… Admiroj Yves Klein për përkushtimin e tij ndaj ngjyrave, minimalizmit dhe hapësirës. E dashuroj Annie Ernaux për kurajën dhe aftësinë e saj për të prekur njerëzit me përdorimin më të pakët të gjuhës. Cheryl Dunye ka qenë shumë frymëzuese për sa i përket përkushtimit të saj për zbardhjen e përvojave lezbike të njerëzve me ngjyrë. Admiroj Issa Rae për theksin që vë mbi cilësinë shumëdimensionale të miqësisë dhe humorit të njerëzve me ngjyrë.

Për veprën e saj të preferuar të artit… Është një fotografi e Kurt Cobain me cigare në dorë, manikyr i thyer, me syze, duke pastruar dhëmbët me gisht. Është bërë nga Jesse Frohman disa muaj para se ai të vdiste. Ka diçka djallëzore dhe gjithashtu, shumë të trishtueshme në të.

Për profilet e saj më të ndjekura në Instagram… @Tiwa_select – një platformë arti e filluar nga Alex Tieghi-Walker. Mendoj se kurimi i tij është magjepsës. @puppy_pillow është një koleksion xhinglash popullore. @orfayo bën vizatime që të vijnë ndër mend dhe filozofie të përditshme. Dhe @i_d revista për të gjitha gjërat kulturore.

Për këshillën e saj më të mirë për karrierën… Bëj atë që nuk rri dot pa e bërë.

 Dhe më e keqja… Do të shqetësohesh sa vjen e më pak për çdo album që publikon.

The Magic Border është në shitje tani

Read More

SUBSCRIBE TO SERVICE95 NEWSLETTERS

Subscribe